Často kladené otázky

Aké je zloženie striekanej penovej izolácie EXy Spray SYSTEM ?
Striekaná polyuretanová pena EXY, je zmes dvoch látok (živice a Izokyanátu), pri ich zmiešaní pod určitou teplotou a tlakom vznikne zmes, v ktorej nadúvadla vytvoria obrovské množstvo malých vzduchových bubliniek. Zmes pomocou nadúvadiel expanduje na 50 až 150 násobok svojeho pôvodného objemu, v závislosti na druhu použitých nadúvadiel. U peny EXY sú používané nadúvadla na vodnej báze. Peny EXY delíme podľa vzniknutej bunečnej štruktúry na otvorenú,alebo uzavretú štruktúru buniek.

Kde všade je možné striekanú penovú izoláciu použiť?
Striekanou penovou izoláciou EXY možno nahradiť prakticky všetky tzv. klasické izolačné postupy a materiály, či už tepelno izolačné, tak hydroizolačné pri výstavbe, alebo rekonštrukcií objektov. Používa sa od izolácie základov, dlážok, až po izoláciu obvodového plášťa budov a striech. Každá penová izolácia má svoje technické parametre a vlastnosti. Odborníci našej firmy vám radi doporučia použitie pre danú aplikáciu.

Ako dlho pena vydrží?
Správne nainštalovaná pena EXY nemení svoj tvar a vydrží po celú dobu životnosti budovy. Striekaná pena drží veľmi pevne a prakticky prilne na všetky podklady a je schopná sa flexibilne prispôsobiť pohybu budovy.

Môžem nastriekať penovú izoláciu EXY na betonové steny (múry) v pivnici?
Ano, a to nielen na vnútorné steny, ale i na vonkajšie múry, napríklad ako izoláciu základu pred zasypaním zeminou.

Kde je možné striekanú penovú EXY izoláciu použiť?
Striekaná penová izolácia EXY sa používa k takmer ľubovoľnej aplikácií, od izolácie základu, až po izoláciu striech. Napokon každá penová izolácia má svoje aplikačné vlastnosti. Pre izoláciu základu nie je doporučené používať otvorené bunečné peny, pre tento druh sa používa zavretá štruktúra bunky. Odborníci našej firmy Vám radi doporučia použitie pre danú aplikáciu.

Dobrý deň, uvažujeme o zateplení povalových priestorov a vybudovaní podkrovných miestností v našom staršiom RD. Môžete mi prosím, oznámiť, aké sú výhody penovej izolácie oproti izolácií z minerálnej vlny, prípadne izolácií fúkanej ? Ďakujem, Jana Pokorná, Trutnov
Nespornou výhodou penovej izolácie EXY oproti skladanej izolačnej vrstve z minerálnej vlny je bezškárová technológia – celistvá vrstva tepelnej izolácie. I pri perfektnej pokládke rohoží, alebo dosiek tepelnej izolácie z minerálnej vlny dochádza k roztvoreniu škár, ktoré sú príčinou vzniku tepelných mostov a tým i miestom, kade uniká teplý vzduch z miestnosti, čo je pre získanie maximálnej tepelnej ochrany objektu nežiadúce.

Zaujalo ma použitie peny HONTER ako hydroizolačnej a zároveň tepelno izolačnej vrstvy pre zateplenie dlážky (základovej betónovej dosky). V tomto roku začínam stavať rodinný dom a o použití tohoto materiálu uvažujem. Môžete mi oznámiť, aký je postup prací? Jan Hovorka, Jakubovice
Áno, penová izolácia EXY Spray System sa bežne používa i pre zateplenie a zároveň zaistenie funkcie hydroizolácie základovej dosky. Schému tohto riešenia nájdete v odkaze Nákresy. Uzavretá štruktúra izolačnej peny EXY nesaje vodu čím tvorí stopercentnú izoláciu proti pôdnej vlhkosti. Aplikácia sa prevádza priamo na základovú dosku, ktorej povrch musí byť suchý a zbavený prachu a mechanických nečistôt. Pena EXY je po niekoľkých minútach po aplikácií vyzrievaná v celom svojom objeme. Na vyzrievanú penovú izoláciu sa potom aplikujú ďalšie skladby dlážky, obvykle betón alebo samonivelačná anhydridová vrstva. Hustota peny EXY – 41,5 kg/m3 poskytuje dostatočnú pevnosť (2,11 Kg/cm2) pri použití v skladbe dlážok.

V televízii som videla aplikáciu konkurenčnej peny a pripadalo mi, že vzniká veľké množstvo odpadu. Znamená to, že i tento odpad zákazník platí? Ďakujem za odpoveď, Hana Matějková, Brno
Zákazník platí len kubatúru vypočítanú podľa projektovej dokumentácie,alebo zameranú na mieste, tzn. len čistú kubatúru peny, ktorá sa rovná objemu v závislosti na hrúbke tepelnej izolácie a ploche. Množstvo materiálu ktorý sa následne orezáva sa nezapočitáva do ceny. Je teda čisto v našom záujme, aby docházalo k čo najmenším prestriekom, ale technológia inštalácie striekanej izolačnej peny neumožňuje prestrieky kompletne eliminovať.

Dobrý deň, v lete tohoto roku plánujem rekonštrukciu krytiny sedlovej strechy na rodinnom dome. Pri tejto príležitosti zvažujem použitie striekanej penovej izolácie. Je možné striekať penu i odvrchu – tzn. po odkrytí strechy a odstranení pôvodnej fúkanej izolácie, vypeniť priestor medzi krokvami a plochu dlážky povaly? Ďakujem za odpoveď, Břetislav Vrána, Bořetice
Ano, inštaláciu penovej izolácie EXY je možné prevádzať i aplikáciou odvrchu, pri rekonštrukcii strešneho plášťa možno doporučiť i nástrek nadkrokovnej izolácie. Viz nákresy.

Aký je rozdiel v technických parametroch peny dodávanej firmou Honter a izoláciou, na ktorú prebehla reklamná kampaň v televízii?
HONTER je vyrábaná pomocou unikátnej kombinácii technológie a surovín. Má vynikajúce a jedinečné parametre čím sa líši od ostatných pien predávaných na našom trhu. Rozdiel medzi obidvoma penami nie je len v surovinách, ale aj v technológii výroby. Naša pena je hustejšia – 8.4 kg/m3.Pena EXY Spray System je nanášaná pomocou vody, angl.(Water – blown) a radí sa do kategórie s otvorenou štruktúrou buniek.

Prečo použiť pre zateplenie striekané penové izolačné materiály distribuované firmou Honter?
Vďaka svojmu unikátnemu zloženiu a výrobe zaručujú jedinečnú kvalitu na trhu. Viac ako 30 rokov skúseností zaručujú 100% kvalitu, stálosť a nemenné tepelno-izolačné parametre.

Príklad zlej praxe – chybne aplikovaná pena
Zle aplikovaná lacná pena sa drobí ako prášok, nedrží a odpadá.

Príklad dobre a zle aplikovanej izolačnej peny